Loading color scheme

Tipy na úlevu od bolesti

Nikdy jsem si nedovedla představit, kolik bolesti na světě existuje. A ani jsem to vědět nechtěla. Jenže akutní leukémie dokáže vaše tělo rozsekat natolik, že prořvete bolestí klidně celé týdny. Minule jsem psala o tom, jak jsem se učila bolest přijmout. Později, když jsem se trochu oklepala a dokázala zase přemýšlet, jsem strávila celé měsíce testováním, jak si od ní ulevit. Tady jsou fígle, které používám doteď.

1. Začněte věřit, že bolest odejde

Vůbec první vzpruhou, jenž mi dala naději, byla věta, kterou mezi řečí vypustila jedna terapeutka: „To víte, že to přejde. Může to trvat pár měsíců, ale postupně to odejde.“ Tohle by měl slyšet každý člověk, který trpí nějakou bolestí. Bolest přišla a zase odejde. Nemám ji na pořád! Teď tu je, ale představ si, člověče, jak se budu cítit za tři měsíce!

Já si to představovala pořád dokola. Tělo leželo v posteli ochromené bolestí, ale v duchu jsem se procházela po zahradě a radovala se z toho, že mě nic nebolí. Aspoň chvilku. Nemusí to být hned celý den. A, panečku, až budu mít jednou opravdu jeden celý den bez bolesti, budu slavit! Slibovala jsem všem. Věřte, že vaše utrpení odejde, a přenášejte se v myšlenkách do své bezbolestné budoucnosti co nejčastěji. I kdyby vám to mělo ulevit na pár desítek vteřin, stojí to za to!

2. Zapojte své blízké

Nestyďte se poprosit okolí o pomoc. Ať vás ujistí, že vaše bolest zmizí. Běžně prosím přátele, aby mi to opakovali, když mě něco trápí. A aby se u toho tvářili, že tomu věří. Občas tuto hru hraju i s lékaři. Když jsem po chemoterapii trpěla inkontinencí, ptala jsem se lékařky, jestli se to spraví. Její první odpověď byla, že neví, neví, co mi na to má říct. Ignorovala jsem její smutný výraz, který napovídal, že moc dobře tuší, a poprosila jsem ji: „Tak mi řekněte, že se to určitě zlepší“. Ona to po mně zopakovala a já celá blažená pak hlásila svým nejbližším, že to bude dobré. Protože doktorka řekla, že se to spraví!! Cítíte tu radost a sílu, kterou taková víra může mít?

3. Tisíce dobrých konců

Podobně silně pomáhá, když si uvědomíme, že „naši“ nemoc či bolest už měly miliony lidí. A určitě všem nezůstala. Rozhodně v tom davu byl alespoň jeden člověk, který se bolesti nadobro zbavil. Ale spíš jich byla velká spousta. Trpěli bolestí stejně jako my. Ale nakonec se z ní dostali. Čekala je hromada krásných dní, ve kterých si na svoji bolest ani nevzpomněli. A už ty krásné dny vlastně mají! Vidíte je před sebou? Dokážete si je představit?

A pokud se to už někomu povedlo, proč by se to nemělo podařit i vám? Není jediný důvod, proč vás by se měla tato bolest držet déle než ostatních. Věřte tomu. Myslete na ty zástupy lidí, kteří se s podobnou diagnózou potýkali před vámi. A představte si, jak krásně jim teď je. Jsou úplně zdraví, šťastní a nic je nebolí! A vás to čeká také. Už teď se můžete těšit.

4. Když bolí „jen“ část těla

Prožila jsem dny, kdy mě bolela výrazná většina mého těla. Asi jediné, co si v sobě žádnou bolest z posledního roku nenese, jsou moje uši. Jinak byste nenašli kousek, který by netrpěl. Naštěstí postupem času už nebolelo všechno najednou, ale jen tři, čtyři, pět míst na těle.

Ale i když trpí jen jedna část těla, člověk se soustředí jen na ni. Nemyslí na nic jiného než na to, jak ho to bolí a omezuje. Máte kašel a pořád myslíte na to, jak špatně se vám dýchá a jak vás bolí na hrudi.

Zkuste svoji pozornost otočit, prosím. Všimněte si, že mezitím, co vás bolí na průduškách, vás nic jiného nebolí. Prozkoumejte v myšlenkách svoje ruce, nohy, záda nebo hlavu. Všechno je zdravé a krásně funguje. Všechny vnitřní orgány dělají přesně to, co mají. Vaše oči vidí. Nešilháte, nevidíte zdvojeně ani v nich nemáte šedý zákal. Vaše uši slyší, nepíská vám v nich, nemáte v nich zánět, ani nejste hluší. Uvědomte si, kolik tisíc součástek ve vašem těle právě maká přesně tak, jak je potřeba. Fungují úplně ukázkově. Tráví, okysličují, tvoří hormony i enzymy, vyrábí krev i přemýšlí. Jsou skvělé! Není škoda zaměřovat pozornost jen na to jedno místo, které zrovna bolí?

Jestliže se vám to nedaří a pořád sklouzáváte myšlenkami ke své bolesti, zkuste si přečíst afirmaci na zdraví. Pomůže vám spojit se v duchu s vaším skvělým tělem. Uvědomíte si, jak krásně funguje. Že máte za sebou tisíce dní bez bolesti. A před sebou další tisíce dní bez bolesti. Čtěte ji opakovaně, vracejte se k ní v průběhu dne nebo si zapamatujte její krátkou verzi a v duchu si ji opakujte.

Přinese vám to stejně příjemný pocit, jako když se v myšlenkách přenesete do své zdravé budoucnosti. A o to přeci jde. O to, jaké pocity prožíváme. Ne v průběhu celého dneška, ale právě teď. A teď. A zase teď. Když si budete cíleně pěchovat svoji mysl příjemnými představami, bude vám teď příjemně. A za minutu to můžete udělat znovu.

Vokurková Noci mojí smrti 3D prava 500px
Udělejte si svůj obrázek!

Ráda vám pošlu první kapitoly knihy zdarma

O knize